OFFICERSVÄRJA, Tyskland, Bayersk modell 1855 för infanteriet.

Förgyllt mässingfäste med fiskskinnskavel. Klingan med etsad dekor och texten "In Treue Fest" samt tillverkarstämpel, WKC Solingen. Svartmålad metallbalja. Längd 96 cm, klingan 83 cm.

Smärre slitage och färgbortfall.

Utropspris
200 EUR