Målad och förgylld. Dekor av bladverk. Målad urtavla med romerska siffror. Höjd 35,5 cm.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad med bl a senare bakstycke. Krackelyr. Färgbortfall. Pendel saknas. Nyckel saknas.