BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-tal.

Brons. Infällda porslinsplattor. Urtavla av porslin med romerska visare. Krönt av fåglar. Höjd 49 cm. Pendel finns. Nyckel finns. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Lösa delar, bland annat löst urverk.

Utropspris
5 000 SEK