Brons. Infällda porslinsplattor. Urtavla av porslin med romerska visare. Krönt av fåglar. Höjd 49 cm. Pendel finns. Nyckel finns. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Lösa delar, bland annat löst urverk.