SKRIN, jugend, koppar, tidigt 1900-tal.

Hamrad yta med driven dekor av ekollon- och löv samt ekorre. Invändigt klätt i lövträ. Längd 41,5 cm, bredd 27 cm, höjd ca 18 cm.

Slitage. Träinredning som lossnat invändigt, medföljande. Bucklor. Botten med glipor.

Utropspris
2 000 SEK