SIDOBORD, 1900-talets första hälft.

Mahognyfanerat. Mässingskodda godronnerade ben. Skiva klädd i konstläder, med mässingslist. Längd 90 cm, bredd 42 cm, höjd 71,5 cm.

Slitage. Ställvis lackbortfall. Mindre fanerskador. Fläckar. Delvis senare skruvar. Anlöpningar.

Utropspris
2 000 SEK