Förgylld brons, runt urhus uppburet av häst på sockel, urtavla med emaljerade plaketter med romerska siffror, urverket märkt Mace a Paris (trol Michel Macé verksam 1700-talets mitt), höjd ca 26 cm
Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Nyckel saknas.
Urverk och urhus ej ursprungligen sammanhörande