MATGRUPP, 7 delar, delvis Carl Malmsten, "Herrgården", Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Fyra stolar och två karmstolar av Carl Malmsten, modell "Herrgården", med ribbade ryggar och mönstrad klädsel, brännmärkta. Bord ej märkt, diameter 115 cm, höjd 74 cm. Två iläggsskivor à 55 cm.

Bruksskick och stömärken. Senare klädsel. Färgbortfall och fläckar. Avslag på iläggsskivornas hörn.

Utropspris
5 000 SEK