Giovanni Battista Piranesi

(Italien, 1720-1778)
Giovanni Battista Piranesi
(Italien, 1720-1778)

GIOVANNI BATTISTA PIRANESI, kopparstick, 1700-talets andra hälft.

"Veduta del Porto di Ripetta". Bildmått 37 x 59 cm.

Ej examinerad ur ram. Hanteringsveck. Fläckar. Gulnad.

Konstnär

Giovanni Battista Piranesi, Giambattista ibland kallad, var en italiensk konstnär, gravör och arkitekt. Han är känd för sina etsningar föreställande Roms ruiner, fantasistäder och fängelser. Kompositionerna har ofta starka kontraster mellan ljus och mörker. Piranesis son Francesco fullbordade och gav ut många av faderns verk efter dennes död.

Utropspris
2 500 SEK