Urtavlan signerad "O. Tidblad Stockholm". Olof Tidblad, verksam i Stockholm 1795-ca 1815. Bronserad med skuren dekor av bl.a urnor och kolonner. Nyckel och pendel medföljer. 86 x 46 cm. Nyckel finns.
Renoverad med smärre kompletteringar. Smärre skador, lagningar och dekorbortfall. Ej funktionstestad.