ERIK HÖGLUND, takkrona, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft.
Stomme i smidesjärn med stomglas och glaskläppar med reliefdekor. För tolv ljus i två våningar. Fyra förlängningskrokar à 16 cm. Diameter ca 54 cm, höjd ca 89 cm.
Bruksslitage. Kläpp med spricka. Smärre nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.