Madeleine Pyk – en samling F769

Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

PIERRE BONNARD, etsning, signerad i plåten.

"Deux nus Les Baigneuses". 16,7 x 23,1 cm

Något gulnad.

Konstnär

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.

Utropspris
4 000 SEK