BORDSPENDYL, urtavla märkt "L Ravrio Bronzier à Paris Mesnil H", empir, 1800-talets första hälft.

Delvis brännförgylld. Dekor av Apollo. Längd 35 cm, bredd 14 cm, höjd 52 cm. Pendel och träsockel medföljer.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Urtavla med nagg. Mindre bristning och anlöpningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK