Delvis brännförgylld. Dekor av Apollo. Längd 35 cm, bredd 14 cm, höjd 52 cm. Pendel och träsockel medföljer.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Urtavla med nagg. Mindre bristning och anlöpningar. Ej funktionstestad.