Sockel klädd i sten. Liggande kvinna med fåglar i gulmetall. Märkt "Les Favoris par Ruffony". Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Pendel finns. Längd 45, djup 14, höjd 32 cm Nyckel finns.
Smärre slitage. Gulnad sten. Nagg. Glaset saknas.