Karott med delvis godronnerat lock och handtag i form av gren. Rechaud med svängda ben och hänklar. Bär även svenska stämplar från C G Hallberg, Stockholm. Total längd 31 cm, höjd 18 cm.
Bruksskick. Senare gravyr. Ställvis avnött försilvring.