SIDOBORD, H. Sundling AB, Tranås. Lanserat 1954.

Skiva med inläggningar i flera, delvis infärgade träslag. Svärtade ben med detaljer i mässing. 36 cm i diameter. Höjd 47 cm.

Bruksskick. Fläckar. Lagning.

Svenska möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970. Andreas Siesing, 2015. Sida 366.

Utropspris
3 000 SEK