Dekor av blå och grön blomranka. 14 djupa tallrikar (d: 21,5 cm), tio kaffemuggar, åtta kaffekoppar med fat, 14 mattallrikar (d: 24,5 cm), sju assietter (d: 18 cm), två uppläggningsfat (31-38,5 cm), en mjölkkanna samt en karott. Ett extra kaffefat medföljer.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Nötta kanter. Glasyrmistor. Färgbortfall. Missfärgat. Avslag på två delar.