SPELBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.

Fanerat med mahogny. Fällbar skiva. Under skivan spelinredning. Två utdragbara skivor på kortsidorna. Längd 89 cm, bredd 43,5- 87 cm, höjd 76 cm.

Bruksskick. Restaurerat och kompletterat. Lagningar. Repor. Ställvis blekt. Sprickor och mindre fanerskador. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK