Fanerat med mahogny. Fällbar skiva. Under skivan spelinredning. Två utdragbara skivor på kortsidorna. Längd 89 cm, bredd 43,5- 87 cm, höjd 76 cm.
Bruksskick. Restaurerat och kompletterat. Lagningar. Repor. Ställvis blekt. Sprickor och mindre fanerskador. Fläckar.