BORDSUR, märkt Edw Pistor London, 1700-tal.

Mahognyfanerat fodral med mässingsbeslag. Dekor av bl.a kottar, blomster och lejonmaskaroner. Bredd 37 cm, djup 26 cm, höjd 63 cm.

Ej funktionstestat. Renoverat och kompletterat. Möjligen delar saknas. Slitage med sprickor och lagningar. Hål i sidor.

Utropspris
10 000 SEK