BLÄCKSTÄLL, England, 1800-talets slut.

Skodd hov med montering av pläter. Gravyr: "Saxon winner of the farmers steeple chase, at Bradwell bucks, March 25th 1864. The property of Shad k Clode Esqe Ridden by the owner". Längd 14, bredd 11, höjd 11 cm.

Smärre slitage, ursprungligen möjligen med glasinsats (saknas).

Utropspris
4 000 SEK