PARTI PORSLIN, 9 delar, Kina, 1700-/tidigt 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. Stekfat (längd 39 cm), skedfat (längd 16 cm), sex tallrikar (diameter 22,5 cm), smörterrin (höjd ca 12 cm).

Bruksskick. Nagg. Lagningar. Sprickor.

Utropspris
2 000 SEK