Fanerad med olika lövträslag, dekor av lagerfestonger, rutverk med blomster samt medaljong. Listverk och beslag av mässing. Två lådor samt skrivklaff med bakomvarande lådinredning. Stenskiva. Etikettmärkt under stenskiva. Bredd 82 cm, djup 43 cm, höjd 125 cm. Nyckel finns.
Slitage och någon repa. En liten låda kan tryckas in hela vägen. Dekorbortfall, medföljande. Mindre fanerskador. Knopp till låda lös.