Alabaster och brons. Förgylld. Dekor av bland annat knivvofigur och putti. emaljerad urtavla med arabiska siffror. Urverket numrerat 413 58. Pendel finns. Bredd 32. Djup 14. Höjd 37 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ej genomgången. Ej funktionstestad.