Oval form. Dekor av vapensköld, landskapsscen samt bladverk. Hänklar. På fyra tassfötter. Insats. Längd 27 cm.
Åldersrelaterat slitage. Slitage. Bucklor. Bristningar. Lagningar. Anlupen insats.