Benställning av mahogny. Beslag av mässing. Kopplad benställning. Skiva av marmor. Längd 106, bredd 63, höjd 76 cm.
Slitage. Repor. Märken. Nagg, skiva med lagning. Torrsprickor. Något lösa beslag.