Polykromt trädgårdsmönster med stiliserade träd, urnor, blommor och blad. Bred rödmelerad huvudbård med stora boteh-, blom- och palmettmönster.
Något ojämna långsidor. Något slitage, smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.