Betsat trä med skuren dekor av bl.a akantusblad, äggstav och djur. Bredd inkl. ovanpåliggande senare bräda 192 cm, höjd 142 cm. Innermåttens bredd 139,5 cm, höjd 102 cm.
Slitage, skador och sprickor. Renoverad och kompletterad. Dekorbortfall. Lagningar.