Halvmåneformad lös stenskiva på svängda ben. Sarg med mässingslist. Bredd 90, djup 45 cm, höjd 78 cm.
Slitage och repor. Skador samt dekorbortfall. Lagningar. Något maskstunget. Sprickor.