Marmorskiva, sargdekor med bl a band, blommor. Skulpturerade ben. Kopplade ben, i mitten svarvad urna. Längd 84 cm, bredd 43 cm, höjd 78 cm.
Ställvis omfattande slitage. Nagg på skivan