SÄNG med SÄNGHIMMEL, senempire 1800-talets mitt.

Valnötsfanerad. Rak huvudgavel med uppsvängt krön, höjd 155 cm. Välvd fotgavel. Sänghimmel klädd med gult tyg, uppburen av svarvade stolpar. Lös specialbeställd Jensenmadrass med måtten 163 x 148 cm, tjockleck c:a 28 cm. Total längd 203, total bredd 163 cm. Total höjd 221 cm. Inre längd 193, inre bredd 150 cm.

Slitage, en sida mycket blekt, smärre fanérsprickor och skador. Stötmärken, repor. Madrassen med fläck på sidan.

Utropspris
5 000 SEK