Fanerat med mahogny. Med mässingsbeslag. Fyra iläggsskivor. Längd 115+50+50+50+50 cm, bredd 115 cm, höjd 74 cm.
Bruksskick. Fanerskador. Fläckar, bla värmeskador i lacken. Repor och märken.