TIDSKRIFTHYLLA, "Zink" av Jonas Bohlin för Källemo, Värnamo.
Blåmålat trä fäst i räta vinklar, avsett för papper och tidskrifer i A4-format. Fot av svartfärgad betong. H ca 154 cm.
Senare målning(betongfot). Slitage. Avnött.
Formgiven 1984.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer