MULBERRY. PORTFÖLJ / MESSENGER BAG.

Krokopressat läder med detaljer i mässing. Handtag samt Löstagbar bred axelrem i canvas och läder. Ytterficka baktill. Tygfodrad insida m 2 större, 3 mindre fickor samt pennfack. Numrerad mässingsplakett, Mindre etikettmärkt dustbag till axelrem. L 40, H 29, D ca 10.

Något slitage. Nötta kanter. Insidans foder med fläcker. Axelrem i nyskick

Denna typ av portfölj, Messenger bag är inspirerad av Despatch bags som användes av kurirer under Första Världskriget. Jämför liknande från Mulberry i V&As samlingar.
http://collections.vam.ac.uk/item/O84706/bag-mulberry/

Utropspris
2 000 SEK