SKULPTURER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).

Stående man, klädd i traditionell hat och rock, delvis grönglaserad. Höjd 22 cm.

Slitage, smärre färg/glasyrbortfall, kantnötning, bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.

Utropspris
4 000 SEK