BORDSPENDYL, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Bronserad, förgylld och patinerad metall. Trådupphängd pendel medföljer. Krönt av musicerande kvinnofigur. Längd 28 cm, bredd 10 cm, höjd 34 cm.

Verknr 1500 Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Bristning. Anlöpningar på ställen. Fungerade vid enklare test, funktion garanteras ej.

Utropspris
2 500 SEK