LÅNGBORD, 1900-tal.

LÅNGBORD, 1900-tal.

Tillverkat av äldre delar. Massiv furu. Skiva av brädor på pluggade ben. Monterbart, skivan går att plocka isär bräda för bräda. Längd 428 cm, bredd 106 cm, höjd ca 75 cm.

Omfattande slitage. Torrsprickor. Delvis spår av mask. Förmodligen senare slipad. Brädor slagit sig något.

Proveniens

Enligt uppgift Ryda herrgård i Vara.

Utropspris
8 000 SEK