Rektangulär med dekor av riksvapnet. Invändig spegel.Stämplad Skultunabruk. Längd 8. Bredd 5 cm. Rund med dekor av svenskt kungligt sigill. Diameter 7,5 cm.
Slitage. Bucklor. Otydlig/sliten dekor. Repor. Märken. Anlupen.