SKRIVBORD MED UPPSATS, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt. Överdel med hyllplan och två dörrar med bakomliggande hyllplan. Tre lådor i sarg. Beslag av mässing. Skuren dekor. Svängda ben. Bredd 100. Djup 59. Höjd 145,5 cm. Nyckel finns.
Nyckel i fast läge i låda. Slitage. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.