Madeleine Pyk – en samling F769
1073197

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

MATTALLRIKAR 6 st, porslin, Médaillon Méandre d'Or, Ikarus, Versace för Rosenthal.

Vitglaserade med meanderbård samt maskaron. Diameter 27 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
3 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79