fanerad med mahogny, rektangulär skiva med fasade kanter, front med två lådor, fasade kannelerad hörn, raka kannelerade ben, längd 68, bredd 39, höjd 85 cm
Åldersrelaterat slitage. Omarbetad. Lagad. Fläckar. Repor. Märken. Senare skiva Torrsprickor. Nyckel saknas.