Fodral i bronserad mässing. Urtavla i emalj. Urverket märkt Japy Freres & Cie. Fodralet stämplat Urmakeriaffären Arcadia. 55 x 25 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Smärre slitage. Emaljskador. Ej funktionstestad.