GOLVUR, Holland, 1700-talets andra hälft.

Fodral fanerat med valnöt med inläggningar av fåglar. Urtavla av mässing med visare för timmar, minuter, sekunder, datum, veckodag, månfaser, månader samt stjärntecken. Höjd 252 cm. Pendel, två lod, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Kompletterat, band annat senare fötter. Fanerlagningar. Några lister lösa.

Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 56.

Utropspris
25 000 SEK