Målad furu. Snedklaff med bakomliggande lådinredning. Tre lådor. Bärhandtag av smidesjärn på sidstyckena. Bredd 106, djup 41, höjd 91 cm.
Slitage. Färgbortfall. Mindre skador. Repor. Del saknas till vänster om översta lådan. Bucklig nyckelskylt. Nyckel saknas.