Mörkt orientaliskt trä, inläggningar av pärlemor, sten mm, uppfällbart lock med ställbar spegel, front med lådinredning, längd 24, bredd 31, höjd 20 cm
Åldersrelaterat slitage. Bruksskick. Lösa dekordelar medföljer, några saknas. Torrsprickor.