Klädd i canvas med beslag i trä samt metall. Läderhandtag. Invändigt textilklädd med läderremmar. Längd ca 56 cm, bredd 42 cm, höjd 65 cm.
Slitage. Skador. Lagningar. Något lös nyckelskylt.