Ram skuren i trä, förgylld. Krön i form av krona på kudde. Höjd 55 cm (exklusive krona), bredd 43 cm. Äldre litografiskt tryck. Porträtt av Kung Karl XV. Bildens mått; 44 x 31 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Repor. Fläckar.