BIRGER EKMAN, takplafond, "De fyra vindarna", 1930-tal
Fanerad med björk. Dekor av intarsia. Kupa av glas. Diameter 70. Höjd cirka 18 cm.
Ej funktionstestad. Smärre fanerskador. Smärre slitage.