Caspar Plöhn, Stockholm 1808, längd ca 8,5 cm, vikt ca 87 gram. Bernhard Wilhelm Ivarsson, Nyköping 1829, längd ca 7,5 cm, vikt ca 36 gram. J.J. Gröndahl, Sundsvall 1817-1825 (1842), längd ca 8 cm, vikt ca 42 gram.
Slitage, repor, märken, bucklor. Gravyrer.