BORDSPENDYL, porslin, troligen Frankrike, 1800-tal.

Krönt med urna. Dekor av bland annat blomster. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 52. Djup 13. Höjd 64 cm.

Pendel saknas. Slitage. Spricka. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK