Fanerat med mahogny, skivan med inläggning av ljusare träslag. Sargen med låda. Benställning med kolonner avslutande med tassfötter. Beslag av mässing. Längd 133, bredd 70, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Skador. Slitage såsom fanerskador och lagningar, torrsprickor. Smärre kompletteringar.
Enligt uppgift tidigare i konstnären Carl Larssons ägo. Avbildat på målningen "Min gamla Karin", utförd 1916. Bordet har stått i hans våning på Riddargatan 28 i Stockholm.