STOLAR, ett par, hardwood. Kina, Qingdynastin, omkring 1900.

Rak form, genombruten rygg med svängd pälta. På kopplade ben. Sitthöjd 52. Bredd 50. Djup 41. Höjd 100 cm.

Slitage, repor och nagg/märken. Förstärkningar. Renoverade och kompletterade.

Proveniens

From the Stenbeck Collection.

Utropspris
6 000 SEK